kedd, április 27, 2010

Statika

Múlt csütörtökön beadtuk a terveket engedélyezésre. Az építész mondta, hogy lehet, hogy statikai számításokra is szükség lesz az engedélyezéshez, ez a kirendelt ügyintéző jóindulatán fog múlni. Ugyanis ő is készített számításokat, de azt nem mindenki találja megfelelőnek.
Statikai terv pedig mindenképpen kelleni fog, mivel a tetőnk monolit vasbeton födém lesz. (Vagyis nem látszó gerendák.) Nem is gondolkodtam látszó gerendákban és a hőtárolás szempontjából is valamekkora "tömeg" kell ahhoz, hogy tartsa a hőt.
Energiatakarékos házaknál (nem egyenlő a passzív házzal) igazából 4 tényezőt mondanak, amivel jelentős energiamegtakarítást lehet elérni:
-- megfelelő tájolás (már ha megengedi a telek ugye...) Közösségi terek dél-nyugat felé, hálószobák észak-kelet felé. Ez nekünk részben sikerült, mivel a telket (sőt az utcát) elforgatni nem tudjuk. :P
-- megfelelő szigetelés és hőtárolás. Az épület anyagának hőtárolása. És ehhez kell a tömeg. A fizikát nem lehet kikerülni.
-- korszerű fűtés (lásd kondenzációs kazán), kombinálva esetleg megújuló energiaforrásokkal.
-- szélesre kinyúló tetők. Azért a régi parasztházaknál sem véletlenül volt fedett tornác. Manapság tornác helyett a tetők nyúlnak ki, ettől lett mégis olyan mediterrán jellege a háznak, pedig alapvetően nem ragaszkodtam ehhez a háztípushoz.

Na és ha tömeg, akkor a monolit vasbeton födémnek van tömege a padlás felé, nem is akármekkora, ehhez kell egy statikai terv. A pince miatt pedig kell egy talajmechanikai szakvélemény, hogy a telken hol és milyen talajrétegek vannak, hogyan kell majd a pincét szigetelni (nem mindegy, hogy csak talajpára vagy talajvíznyomás miatt) vagy a statikus hogyan szerkessze ki a mélybeli tartóoszlopok vastagságát, stb.
Így aztán beszéltem eddig 2 statikussal és 2 talajmechanikussal. Van még jelölt.

Nincsenek megjegyzések: